Štěpán Filípek

cello

... absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, katedru smyčcových nástrojů. Později se začal věnovat též kompozici, kterou vystudoval na Konzervatoři Brno (Prof. Radomír Ištvan). 

V dnešní době působí jako violoncellista Orchestru Národního divadla Brno a zároveň se věnuje komorním projektům (Miloslav Ištvan Quartett, Solaris 3). Pozvolna se také prosazují jeho kompozice, za všechny jmenujme alespoň smyčcový kvartet Poslední zápas (premiéra na festivalu Expozice Nové hudby 2015), Jarní procitnutí pro hoboj (premiéra na festivalu Brněnské kulturní léto 2016), nebo Ve stínu kvetoucích modřínů pro traverzo a violoncello (premiéra na festivalu Setkávání Nové hudby + 2013). 

Jako interpret i skladatel spolupracuje s Českým rozhlasem, výborné hodnocení si vysloužily zejména nahrávky s klavíristkou Kateřinou Jandovou (např. Jan Novák - Rotundelli pro violoncello a klavír, Ctirad Kohoutek – Concertino pro violoncello a klavír) a Radioservisem vydané desky Miloslav Ištvan Quartett (Jan Novák – complete works for string quartet a Composers of group A).